Resort Marina Labe

se nachází na:

  • Labské magistrále: Tato cyklostezka vede podél řeky Labe a spojuje Drážďany s Prahou. Prochází Ústím nad Labem, Libochovany, Velkými Žernosekami a Žalhosticemi. Do Roudnice nad Labem pokračuje po pravém břehu a prozatím vede po silnici.

    Napojují se na ní dvě cyklostezky:

    • Cyklostezka z Vlastislavi do Malých Žernosek: Přes Košťálov, Boreč, Opárno. V Malých Žernosekách je možné využít přívoz přes řeku Labe a napojit se na Labskou magistrálu.
    • Vinařská cyklostezka: Je totožná s Labskou magistrálou v úseku od Velkých Žernosek přes Litoměřice, Roudnici nad Labem až do Mělníka. Kopíruje tok řeky Labe od kaňonovitého údolí zvaného Porta Bohemica až po soutok Labe a Vltavy.

    Řeka Labe je od Velkých Žernosek až do Litoměřic lemována vinohrady, které navazují na tradici pěstování vína založené již římským císařem a českým králem Karlem IV. První zmínka o pěstování vinné révy v zakládací listině litoměřické kapituly pochází z roku 1057.Vinohrady patří k nejseverněji položeným v Evropě. V oblasti jsou tři vinohradnické oblasti – roudnická, litoměřická a mělnická.

    Historie vinařství v okolí obce Velké Žernoseky ležící na pravém břehu řeky Labe sahá dle dochovaných písemností nejméně do 10. století. Za zakladatele zdejšího vinařství bývají často pokládáni mniši cisterciáci, ale jejich panství v Žernosekách se datuje až od 13. století. Tito mniši vybudovali v roce 1251 v Žernosekách rozsáhlé vinné sklepy, které se dochovaly dodnes a dodnes v nich víno vyzrává v tradičních dubových sudech.

 

Státní zámek Libochovice

Současnou podobu získal zámek zásluhou hraběte Dietrichsteina, který od Šternberků koupil vyhořelý renesanční zámek a přestavěl ho do ranně barokního stylu. K zámku přiléhá francouzský park, na který navazuje rozlehlý park anglický. Pro návštěvníky jsou připraveny tradiční prohlídky a v sezóně netradiční večerní prohlídky za účasti historických postav a strašidel.

Vzdálenost 22 km.

Státní zámek Ploskovice

U Litoměřic bylo v letech 1720 – 1725 na místě zbořené středověké tvrze vybudováno letní sídlo pro Annu Marii Františku, později velkovévodkyni toskánskou. V zámku také ve starším věku sídlil poslední český král Ferdinand V.Zámek Ploskovice je hojně využíván filmaři jako romantická lokace pro vělasné pohádky(Princ a Večernice,Jezerní královna...)

Vzdálenost 12 km.

Vodní hrad Budyně nad Ohří

Původně dřevěný hrad ze 13.století byle během staletí několikrát přestavován, naposledy v 16. století, kdy byl upraven na renesanční zámek, ve své době nejhonosnější panské sídlo v Čechách. Dnes se zachovala jen jeho část. Zdejší vodní hrad hostí muzeum se sbírkami historických předmětů, které se váží k městu a alchymistickou dílnu v původních prostorách, kde se za Jana Zbyňka Zajíce z Házmburka alchymistické pokusy skutečně prováděly.Dějiště keltských festivalů.

Vzdálenost 26 km.

Zřícenina hradu Hazmburk

Název hradu „Hazmburk“ je zkomoleninou jména „Hasenburg“ – Zajícův hrad, podle jména majitele hradu Zbyňka Zajíce z Valdeka. Hrad byl opuštěn koncem 16.století. Jeho výraznou siluetu tvoří „Černá věž“ a „Bíla věž“, na obě je možno vystoupat.

Vzdálenost 21 km.

Hrad Střekov/Ústí nad Labem

Hrad ze 14.století, který je dnes součástí Ústí nad Labem, patřil mezi královské hrady a střežil labskou vodní cestu. Je jednou z nejlépe dochovaných hradních zřícenin v České republice a patří k našim nejromantičtějším hradům. Na hradě je umístěna expozice vinařství, stavebního vývoje hradu a expozice romantismu.Ideální jako cyklovýlet ,podél Labe bránou Českého středohoří až ke Střekovu.

Vzdálenost 20 km.

 

Hrad Kamýk

Zříceniny hradu vystavěného z pověření Jana Lucemburského před r. 1319. Často střídal majitele. Kolem r. 1547 přestavěn. Za třicetileté války jej dobyli Sasové a kolem r. 1650 byl již zříceninou. Hlavní obrannou i obytnou stavbou byla pětiboká věž.

Vzdálenost 6 km.

Město Litoměřice

Na soutoku řek Labe a Ohře leží královské a sídelní biskupské město s krásným historickým náměstím a církevním komplexem na Dómském vrchu, který tvoří katedrála, biskupská rezidence, kanovnické domy, objekt proboštství a kapitulní konzistoř. Městská památková rezervace byla vyhlášena v roce 1978.

Na náměstí je možné navštívit dům „U Kalicha“, který své jméno dostal podle vyhlídkové věže v podobě kalicha. Kalich tentokrát neodkazuje na husitskou minulost, ale na vinařskou tradici města.

V objektu vinárny „Na Vikárce“ bydlel a 6.11.1863 zemřel český básník Karel Hynek Mácha. K vidění je Máchova světnička.

Pro milovníky vína bude mít jistě své kouzlo 366m dlouhá prohlídková trasa historickými sklepy, která je přístupná přes Radniční sklípek a je možné ji spojit (na základě individuální objednávky) s ochutnávkou místních vín.Ideální jako cyklovýlet,podél Labe.

Vzdálenost 6 km.

Terezín

Pevnostní město ze sklonku 18.století. Je to jediná bastionová pevnost, která byla postavena ve slohu francouzské fortifikační školy Maziéres a je také první novověkou pevností. Pevnost nechal postavit Josef II. a pojmenoval ji po své matce Marii Terezii. Téměř po celém obvodu města je zachováno původní opevnění. Komunikační galerie a odposlouchávací chodby tvoří asi 28 tisíc m chodeb pod městem. Část těchto chodeb je zpřístupněna veřejnosti. Součástí opevnění je i o něco později vybudovaná Malá pevnost ležící za městem, která během 2. světové války sloužila jako koncentrační tábor. Z vlastního města bylo obyvatelstvo vystěhováno v r.1941. Následně vzniklo ghetto, kterým prošlo na 160 tisíc vězňů, 36 000 zahynulo v Terezíně, další pak většinou v Osvětimi.

Památky z této doby jsou nejnavštěvovanějšími místy ve městě: Památník Terezín a Muzeum ghetta (Stálá expozice o dějinách terezínského ghetta), Park terezínských dětí, Židovský hřbitov s krematoriem, Malá pevnost – jakožto areál bývalé policejní věznice gestapa, kde je umístěna řada stálých expozic a Magdeburská kasárna se stálými expozicemi.Ideální jako cyklovýlet.

Vzdálenost 8 km.

Muzeum lidové architektury a Muzeum železnice – Zubrnice

Soubor lidové architektury. Je to nejmladší skanzen v Čechách. Veřejnosti je zpřístupněn komplex zemědělské usedlosti, expozice vesnického obchodu a kostel. Na návsi stojí barokní studna. Nedaleko za vsí je malé nádraží s muzejní expozicí.

Vzdálenost 30 km.

 

Rozhledna Varhošť

Varhošť (639 m) poskytuje jeden z nejkrásnějších rozhledů v Českém středohoří. Jedná se o zalesněný čedičový vrch tyčící se na pravém břehu Labe , na jehož vrcholu stojí rozhledna (v pořadí již třetí). Díky své poloze nabízí Varhošť opravdu nádherné pohledy a to všemi směry. Lze odtud zahlédnout Labe dokonce až na 8 místech.

Vzdálenost 12 km.

Hora Říp/Roudnice nad Labem

Na horu Říp se dostanete nejlépe od Roudnice nad Labem. Až nahoru vede asfaltová cesta. Z Řípu uvidíte kopce Českého Středohoří, Krušné Hory a za příznivého počasí je možné vidět i Prahu. Na vrcholku stojí rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha z 12.stol., jedna z nejstarších českých románských staveb.Připomeňte si příběhy z Kosmovy kroniky o Praotci Čechovi.Historické město s bohatou historií,vinařská turistika.Ideální jaky cyklovýlet podél Labe.

Vzdálenost 26 km.

Milešovka (837 m n.m.)

Oblast této hory je Národní přírodní rezervací. Na vrcholu Milešovky je meteorologická stanice. Při dobrém počasí je z vrcholu rozhled do velké dálky. Autem se k ní dostanete po silnici č. E55, směrem na Teplice.Největrnější místo v ČR.Doporučujeme výstup na vrchol,na úpatí Milešovky naštivte bio kozí farmu a zámek v Kostomlatech pod Milešovkou.

Vzdálenost 30 km.

Lovoš (570m n.m.)

Národní přírodní rezervace, kterou vede naučná stezka „Lovoš – Boreč“. Na vrcholku je turistická chata a krásný rozhled na klikatící se řeku Labe.Od dubna do října využijte přívoz Píšťany-Lovosice a vystoupejte na Lovoš.

Vzdálenost 8 km.